16.novembril toimus Tallinna Ülikoolis Eesti Võõrkeeleõpetajate Liidu (EVÕL) 10. sügiskonverents “Lõimingu mitu nägu”.

Kokku osales konverentsil 120 õpihimulist võõrkeeleõpetajat, kes said kaasa nii uusi teadmisi kui ka praktilisi nõuandeid. Üritus paistis silma lõimingu käsitluse mitmekesisuse poolest, hõlmates nii aine- ja keeleõppe, formaalse ja mitteformaalse õppe kui ka kultuurilist lõimingut. Päevakavas olid ava- ja plenaarettekanne, magistritööde posterettekanded ning kolm töötuba, mis võimaldasid endale enim huvipakkuva teemaga lähemalt tutvuda. Konverentsilt ei puudunud ka raamatumüük ning kirjastuste infolauad. Erilisele päevale pani piduliku punkti EVÕLi ja Euroopa keeleõppe tunnuskirjade üleandmine. Konverentsi läbiviimist toetas Haridus- ja Teadusministeerium.

Konverentsi avasid ürituse korraldajad ja päeva moderaatorid Karola Velberg, Tallinna Ülikooli (TLÜ) soome keele õpetaja, ja Aleksandra Ljalikova, TLÜ prantsuse keele didaktika dotsent. Seejärel andsid oma tervissõnad üle EVÕL-i juhatuse esimees Ene Peterson ning TLÜ prantsuse keele dotsent ja võõrkeeleõpetajate magistriõppekava kuraator Merilyn Meristo. Nii Peterson kui ka Meristo väljendasid rõõmu võõrkeeleõpetajate pealekasvu üle ning rõhutasid tõsiasja, et liidu väärtus seisneb üksteisega ja üksteiselt õppimises – koos oleme tugevamad.

Pärast tervitussõnade edastamist pidas Tampere ülikooli doktorant ja Tallinna ülikooli külalislektor Maija Yli-Jokipii avaettekande keele- ja kultuuritundlikkust pedagoogikast, julgustades õpetajaid nägema mitmekeelsust- ja kultuurilisust klassiruumis tugevusena. Yli-Jokipii toonitas õpetajatele, et teiste mõistmise võti peitub ennekõike iseenda kriitilises analüüsimises.

Järgnenud plenaarettekandes keskendus HTMi üldhariduse osakonna võõrkeelte ja rahvusvahelise hariduse peaekspert Marika Peekmann formaal- ja mitteformaalõppe lõimimisele. Kuulajad said võimaluse jagada oma mõtteid ja kogemusi, mis viis inspireerivate aruteludeni. Vestlused oleksid võinud jätkuda veel pikalt, kui märkamatult poleks kätte jõudnud ühise lõuna aeg. Samal ajal oli võimalik tutvuda kirjastuste infolaudadega ning raamatumüügilt kasulikke materjale soetada.

Lõunale järgnesid Tallinna ja Tartu Ülikooli vilistlaste magistritööde posterettekandeid. Oma uurimusi tutvustasid Greta Kuus, Elena Samsonova, Relika Maripuu, Diana Vardugina ja Tea Vallimäe. Posterettekanded võimaldasid saada ülevaate eripalgelistest ja aktuaalsetest lõimingu-teemalistest uurimustest ning viia töö autorid kokku alast huvitatutega, et üheskoos teema üle arutleda.

Pärast posterettekandeid jaguneti kolme töötuppa. Tauri Einberg Tallinna Prantsuse Lütseumist jagas teadmisi ja praktilisi nippe tehisintellekti vastutustundlikust integreerimisest lõimitud aine- ja keeleõppes (LAK). Kaia Norberg (Haridus-ja Noorteamet) ja Luise Türkson Tallinna Inglise Kolledžist tutvustasid LAK- õppe meetodite rakendamist klassiruumis inglise keele ja loodusteaduste näitel – koos vaadati õppematerjale, tehti läbi ülesandeid ning loodi õpiülesanne. Petros Georgiakakis, Nicosia Ülikoolist, Kreekast, ning Kati Bakradze-Pank Tallinna Ühisgümnaasiumist kutsusid töötoas osalejaid üles katsetama eri digikeskkondi, mis võimaldavad tehisintellekti keeleõppes rakendada. Avastamisrõõmu jätkus küllaga!

Viimaks koguneti konverentsi pidulikuks lõppakordiks, kus anti üle EVÕL-i ning Euroopa keeleõppe tunnuskirjad. Loe artiklit EVÕL tunnuskirjad 2024.  Innustav ja sisutihe päev võeti kokku kolleegidega ühiselt kooki nautides ning muljeid vahetades. Tegu oli inspireeriva ja koostöise üritusega, mida pikaks ajaks meenutama jäädakse.

Soovime siiralt tunnustada ja tänada konverentsi korraldajaid Aleksandra Ljalikovat ja Karola Velbergi Tallinna Ülikoolist. Samuti täname Haridus- ja Teadusministeeriumi, kes konverentsi ja koolituspäeva läbiviimist toetas. Eriline tänu kuulub ka kõikidele esinejatele, kes oma teadmisi jagasid, ning TLÜ üliõpilastele, kes konverentsipäeva sujuvale toimimisele kaasa aitasid.

Imelist jõuluaja saabumist ja järgmiste kohtumisteni uuel aastal!

Gertrud Mets

Gustav Adolfi Gümnaasiumi  prantsuse keele õpetaja

Eesti Võõrkeeleõpetajate Liidu juhatuse liige

LISAD:

 

Fotode autorid Karola Velberg ja Gertrud Mets