• Siret Piirsalu, EVÕL üksikliige, Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli eesti keele lektor
  • Elle Sõrmus, EVÕL üksikliige, Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli eesti keele õppejõud-õpetaja

24.–25. mai 2019

Maikuu lõpus said kevadsoojas Pärnus kokku keeleõpetajad, et koos teha kokkuvõtteid Eesti Võõrkeeleõpetajate Liidu (EVÕL) tegevustest ja ühiselt läbi viia seminar-keelte laat.

Kaunist reede pärastlõunat alustati EVÕL tegevuste aasta kokkuvõtte tegemisega. EVÕL on Haridus- ja Teadusministeeriumi strateegiline partner olnud juba pikka aega. Kuna EVÕL on erinevate aineseltside katusorganisatsioon, siis osalesid kokkuvõtete tegemisel erinevate seltside esindajad, lisaks aktiivsed üksikliikmed. Koos arutati vajalikke teemasid: EVÕL kodulehe uuendustööd, põhikirja uuendused ja meie tegevusi tutvustava videoklipi ettevalmistamine. Sügisel ootavad ees uue juhatuse valimised ja EVÕL 5. sügiskonverentsi „EVÕL 10 – sajaga edasi!“ läbiviimine 22.–23.11.2019 Tartus.  

Kuna EVÕL ootab enda hulka uusi keeleõpetajaid, siis koostati ühine pöördumine kõikide keeleõpetajate poole, et meie liikmeskonda suurendada ja tagada selle kaudu suurem info levik nii arendavate ja ühiste seminaride kohta kui ka see, et iga õpetaja hääl jõuaks üldise keelepoliitika tegevustesse.

EVÕL pöördumine:

“Eesti Võõrkeeleõpetajate Liit ühendab endas erinevate keelte õpetajate aineseltse.

Pikaajaline tegutsemine ja kogemuste vahetamine nii Eesti kui ka välismaa kolleegidega on loonud laialdase võrgustiku ja kandva pinna kaasaegsele keeleõppele Eestis. Meie missiooniks on mitmekeelsus ja noorte toetamine keelte õppimisel, mis avab neile uksi erinevates eluvaldkondades.

Hea keeleõpetaja, liitu oma aineseltsiga ja panusta keeleõppe tulevikku!”

25. mai päikesepaistelisel hommikul alustati Strand Spa ja Konverentsihotellis seminar-keelte laadaga. Huvitavad teemad olid kohale toonud u 60 keeleõpetajat üle terve Eesti. Päeva alustas EVÕL juhatuse esimees Ene Peterson majandusaasta aruandest ülevaate andmisega. Kohal oli ka Haridus- ja Teadusministeeriumi keeleosakonna peaekspert Pille Põiklik, kes rääkis mitmekeelsusest ja keeleteemadest üldisemalt. Väga huvitavad olid säravate meisterõpetajate Evelin Müüripeal’i ja Leili Sägi aktiivõppe keeletunnid. Nad panid oma karismaatilisuse ja aktiivsete tegevustega terve saalitäie rahvast suhtlema ja ringi liikuma. Hea oli tõdeda, et kui silm särab ja suu naerab, siis on keeleõppija tunnis palju rohkem motiveeritud. Tallinna Ühisgümnaasiumi ja Viendra Koolituse soome keele õpetaja Karola Velberg jagas nippe ja häid keeleõppe meetodeid, mis tema tundides alati on kõigile väga meeldinud. Tema elulised näited ja vahetu suhtlus olid kõigile kuulajatele äärmiselt nauditavad.

Need tegevused olid väga heaks sissejuhatuseks keelte laadale, mis seejärel algas. Keelte laadal jagasid oma häid kogemusi praktiseerivad keeleõpetajad. Tutvustati LAK-õppe kasutamist erialakeele õpetamisel, räägiti rahvusvahelise keeleeksamiga seonduvatest teemadest, keeleõppemängude kasutamisest erinevas vanuses õppijatega, kuidas õpetada robotite abil keelt, milliseid õppemänge on õpilased ise loovtöödena meisterdanud, tutvustati VideoNot ja Readlang digitaalseid õpikeskkondi ümberpööratud klassiruumis, jagati näpunäiteid selle kohta, kust saab eesti keele abi kiiresti ja tõhusalt, millised on inglise keele õpetamise trendid ja suunad, mis on digikeskkond BOOKWIDGETS, millised on Euroopa Nüüdiskeelte Keskuse keeleõpet toetavad tegevused. 

Tuleb tõdeda, et tegusa päeva tulemusena olid kõik osalenud väsinud, aga kaasa viidi palju häid mõtteid, arendavaid ideid ja kindlasti positiivseid emotsioone.