13.Baltimaade saksa keele õpetajate konverents „Kogemus rikastab“ toimus 23.-25. oktoobrini Tallinnas. Kadrioru Saksa Gümnaasiumi kenasti kaunistatud aulas kohtusid saksa keele õpetajad Eestist, Lätist, Leedust ja Poolast.

Esimesena tervitas külalisi Kersti Sõstar Kadrioru Saksa Gümnaasiumi poolt. Talle järgnesid tervitussõnadega Saksamaa Liitvabariigi suursaadik Eestis Annette Klein ja Austria suursaadik Eestis Peter Mikl. Neile järgnes Thomas Gödel, Goethe Instituudi Kesk- ja Ida-Euroopa keeletöö arendusosakonna juhataja. Haridus- ja Teadusministeeriumit esindas saksakeelsete tervitussõnadega Marika Peekmann, Tallinna linna poolt tervitas soravas saksa keeles Kaarel Rundu, Tallinna Haridusameti juhataja. Tervitussõnadele pakkus muusikalist vaheldust Kadrioru Saksa Gümnaasiumi õpilaste esinemine.

Rahvusvahelise Saksa Keele Õpetajate Liidu (Internationaler Deutschlehrerinnen- und Deutschlehrerverband = IDV) president Benjamin Hedžić saatis videotervituse. Tervitussõnadega jätkas Läti Saksa Keele Õpetajate Seltsi esinaine Anita Jonasta, kes andis üle ka kingituse. Kalle Lina, Eesti Saksa Keele Õpetajate Seltsi esimees, meenutas oma sõnavõtus varasemaid Baltimaade saksa keele õpetajate konverentse ja tänas külalisi ning osalejaid.

Esimesel päeval toimus veel kaks huvitavat plenaarettekannet „Keelespaa: millal, kuidas, kellele?” Merje Miliste, Tartu Ülikool ja „Baltisaksa kultuuripärand õppetöös“ Reet Bender, Tartu Ülikool. Õhtu lõpetas pidulik vastuvõtt Tallinna Õpetajate Majas.

Teine päev algas ka plenaarettekannetega „Ainulaadsed õpilased – neurodiversiteet saksa keele õppes“ Bettina Melchers, Klett kirjastus ja „Hueberi kirjastuse õppematerjalide abil õppijate autonoomsuse arendamine“ Gunda Heck, Hueber kirjastus. Õpetajatele tutvustati strateegiaid, kuidas kohandada füüsilist keskkonda ja ainesisu nii, et teistest eristuvad õppijad sellest võidaks. Järgnesid töötoad. Teisel päeval oli valikus üksteist erinevat töötuba, millest igaüks sai valida neli. Valik oli suur, igaühe jaoks oli midagi. Mõned töötoad tutvustasid loomingulisi lähenemisviise, kuidas kasutada õppetöös taskuhäälinguid, meeme ja mänge. Lisaks arutleti kultuuriliste aspektide üle, sealhulgas oli juttu „Rohelise vööndi“ kasutamisest õppematerjalina Saksamaa ajaloo ja looduse tutvustamiseks. Päeva lõpetas linnaekskursioon Tallinnas ja õhtusöök Kochi Aitades.

Kolmas päev algas taas töötubadega. Valikus oli kuus erinevat töötuba, millest igaüks sai valida kaks. Järgnes vestlusring saksa keele olukorrast ja hetkeseisust Baltimaades. Moderaator oli Eesti Saksa Keele Õpetajate Seltsist Maigi Varusk ning vestluses osalesid Eve Zekker Eesti Saksa Keele Õpetajate Seltsist ja Ramona Vaļģe Läti Saksa Keele Õpetajate Seltsist. Päeva lõpetas Andreas Westhofen, kes kutsus kõiki osa võtma rahvusvahelisest saksa keele õpetajate konverentsist IDT 2025 (sks Internationale Deutschlehrertagung 2025), mis toimub 28.07 – 01.08.2025 Lübeckis, Saksamaal.

Osalejad hindasid kõrgelt nii konverentsi korralduslikku kui ka sisulist poolt. Koju pöörduti kindlasti kogemuste võrra rikkamana.

Tekst ja fotod:

Juta Laane

Eesti Saksa Keele Õpetajate Seltsi juhatuse liige